Cummins 6CTA8.3-GM155
Marke / Model
Cummins 6CTA8.3-GM155
Mascus ID
B531E707
DETAILS
Lagernummer
6CTA8.3-GM155
Motorleistung
155 kW (211 PS)
Teilenummer
6CTA8.3-GM155
Serien Nr.
6CTA8.3-GM155
Transportabmessungen (L x B x H)
1400 x 1000 x 1400 mm
Umdrehung
1500
Zusätzliche Informationen
Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6CTA8.3-GM155 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 8.3 L Bore*Stroke(mm) 114 * 135 CPL Number 8414 Net Weight (with flywleel & alternator) 702 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1360mm*780mm*988mm     Technical Specification of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged & Water-Air Inter-Cooled Fuel System BYC PB Pump/GAC Electronic Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 12.3 L     Performance Data of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 155 kW/208HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 170 kW/228HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 209g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 212g/Kw.h Idel Speed 750±100 rpm